مصاحبه با معاون امور فنی و مهندسی شرکت نمایشگاههای بین المللی ج. ا. ایران

 

ضمن عرض خیرمقدم بابت حضورشما عزیزان در نمایشگاه ، اینجانب میرظفرجویان معاون فنی و مهندسی شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی با بیش از 20 سال کار مدیریتی در حوزه نمایشگاهها و توسعه صادرات ،برگزاری نمایشگاهها در داخل و خارج از کشور و چندین سال هست که در حوزه های آموزشی نیزفعالیت دارم و تالیفاتی نیزدر حوزه مدیریت نمایشگاهی ، اکسپو ها  و طراحی و غرفه آرایی داشته ام که در این زمینه نیزمشغول به تدریس در دانشگاه می باشم.

 

با توجه به فعالیت بیش از 20 سال شما در عرصه نمایشگاهی، نقش آموزش را در عرصه صنعت نمایشگاهی چطور ارزیابی می کنید؟

آموزش در همه زمینه ها از ارکان مهم رشد و توسعه است اگر بتوانیم آموزش مناسبی را به افراد بدهیم طبیعتا بازخورد بهتر و مناسب تری حاصل می شود و می توانیم عملکردهای مطلوبتری را از آنان انتظار داشته باشیم، بسیاری از کشورهای پیشرفته که ما برای برگزاری نمایشگاه با آنها سرکار داریم افراد آموزش دیده هستند که سطح انتظارات ما را برآورده می کنند و کیفیت خدماتی را که به ما ارائه می دهند در حد انتظار است.

از طریق آموزش می توانیم با کیفیت مطلوب به اهداف خودمان برسیم بطور طبیعی وقتی آموزش درست و اصولی صورت پذیرد و توانایی افراد را به مهارت تبدیل نماید کاری که ما از افراد می خواهیم ، آنان بصورت درست و صحیحی انجام می دهند ، آموزش نباید صوری و اطلاعاتی باشد که افراد فقط مدرک بگیرند و هیچ مهارتی نداشته باشند.


HSE  به عنوان اولین دوره در این برنامه آموزشی برای مخاطبین لحاظ شده است ، شما نقش HSE  را در صنعت نمایشگاهی چطور ارزیابی می کنید؟

HSE اگرچه به عنوان یکی از موارد قانونی برای اجرای پروژه ها ی عمرانی و غیرعمرانی در اکثر کشور ها جزو الزامات می باشد، در مبحث نمایشگاهی مهم است که به آن بدرستی به آن پرداخته شود، وقبل از اینکه بصورت قانون الزام گردد توجه ویژه ای علی الخصوص  به نحوه صحیح اجرا و با کیفیت مناسب آن شود. اگر چه در حال حاضرSaving Energy  هم به این مبحث اضافه شده که برای صنعت نمایشگاهی دارای اهمیت ویژه ای می باشد . در مرکز نمایشگاهها اصولا مجریان ،غرفه سازان و پیمانکاران، HSE  و موارد 22 گانه مجمومه مقررات ملی ساختمان نظام مهندسی را رعایت می کنند ولی با اینحال این یک مبحث خاصی است که از درون آنها بیرون می آید و نیاز به توجه ویژه ای دارد ، چرا که به سلامت و امنیت افراد  (خودشان و اشخاص ثالث ) مرتبط است  که هم حوزه کاری مورد فعالیت و هم نسبت به محیط زیستی که در آن در حال فعالیت هستند آسیب نرسانند. و بارعایت این موارد طبیعتا مصرف انرژی هم بهینه می شود. لذا پرداختن به آموزش HSE برای دست اندرکاران ساخت و ساز در صنعت نمایشگاهی بسیار مهم می باشد.

 

با توجه به نقش و اهمیت پست سازمانی شما در عرصه نمایشگاهها ، آیا شما برای مخاطبین این برنامه آموزشی ساز و کار تشویقی در نظر گرفتید؟ در صورت مثبت بودن پاسخ شما چه نوع امتیازاتی است؟

قطعا ما می توانیم با اطلاع رسانی مناسب، اینطور به مخاطبان اعلام کنیم که شرکت در این آموزشها تاثیر مطلوبی در پیشرفت حوزه کاری و  انتخاب شما داشته باشد و در نهایت پس از اتخاذ راهکارهای قانونی الزامی را برای حضور در این دوره ها جهت ادامه فعالیت شرکت های نمایشگاهی با آنها تعیین گردد. ما هنوز برنامه تشویقی مدون و خاصی را طراحی نکرده ایم ولی در نظر داریم کسانی که این مجوزها را دارند از امتیازات بالاتری برخوردار شوند.  شرکتها باید تمام اصول ایمنی ، استانداردها را رعایت نمایند  و بیمه و سلامت افراد را مد نظر قرار دهند .البته  تا به حال این روال بوده اما آموزشهایی جهت رعایت اصول HSE نبوده است لذا مد نظر است با ارائه این برنامه های آموزشی در آینده امتیازاتی را جهت همکاری با شرکتها قائل شویم. و در نظر بگیریم شرکتهایی که دارای گواهینامه آموزشی هستند از امتیازات بالاتری بهره مند خواهند شد و البته داشتن گواهینامه خود موضوعی مستقل از اجرا و پیاده سازی آموزشها در حین کار می باشد. مثلا ممکن است ممیزی اظهار دارد که شرکتی که دارای گواهینامه هست رعایت اصول و آموزشهای دیده شده را در حین کار ندارد. لذا ما می توانیم هنگام انتخاب کردن شرکتها جهت همکاری در نمایشگاهها ، شرکتهایی را انتخاب نمائیم که هم از لحاظ گواهینامه و هم از لحاظ اجرای آموزشها صلاحیت و امتیاز لازم را کسب نموده باشند.

 

نکته پایانی:

آموزش در پرورش نیروهای مناسب وکارآمد فوق العاده تاثیرگذار است. اگر نگاه توصیه ای داشته باشیم کارکردی را که از شرکت نمایشگاهی انتظار داریم این است که افراد را در همه عرصه ها آموزش دهیم و  HSE هم یکی از رکن های مهم در محیط های کار می باشد .  باید اشاره کنم چون نمایشگاه یکی از محل هایی است که فعالیت های سنگینی در طول سال چه در حوزه عمرانی، اجرایی و چه در حوزه ساخت غرفه که در آن انجام می گیرد، لذا رعایت اصول ایمنی و سلامت افراد ، محیط زیست و صرفه جویی در انرژی در این حوزه می تواند یکی از مسایل مهم باشد.

ما با اجرای این برنامه آموزشی می توانیم به صرفه جویی در انرژی که یکی از موارد اقتصاد مقاومتی و همچنین مورد توجه بزرگان نظام بوده است، درکاهش هزینه درمان و کاهش حوادث و .... دست یابیم. لذا اگر پایه گذاری درست و براساس اصول و استانداردها داشته باشیم حتما نتیجه مطلوبی از این آموزشها حاصل خواهد شد.