معرفی مرکز آموزش نظام مهندسی و فعالیت های آن

هدف سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران از وضع مقررات ملی ساختمان، تامين موجبات رشد و اعتلاء امور مهندسي ساختمان و ارتقاء دانش فني و كيفيت كار صاحبان حرفه مهندسي ساختمان و ايجاد مكانيزم‌هاي مناسب جهت اعمال نظارت مراجع ذيربط بر نحوه انجام خدمات در اين زمينه با استفاده از همكاري مهندسين مي‌باشد.

معاونت آموزش سازمان جهاد دانشگاهي تهران نیز در راستاي تحقق اهداف نظام مهندسي و كنترل ساختمان و با توجه به اخذ مجوز برگزاري دوره‌هاي نظام مهندسي ساختمان از وزارت محترم مسكن و شهرسازي (شماره 56463/420 مورخ 5/11/88) و سازمان محترم نظام مهندسي ساختمان استان تهران (شماره 14230/89/110 مورخ 89/8/17) با بهره‌گيري از اساتيد و كارشناسان مجرب و متعهد صاحب صلاحیت از سوی آن سازمان، اقدام به برگزاري دوره‌هاي ارتقا پايه و کارآموزی ورود به حرفه جهت اخذ پروانه اشتغال به كار نموده ‌است.

اين دوره‌ها شامل رشته‌هاي ذيل مي‌باشد:

مهندسی عمران(نظارت، طراحی، محاسبات و اجرا) پایه های 3 به 2 و 2 به 1

مهندسی معماري(نظارت، طراحی و اجرا) پایه های 3 به 2 و 2 به 1

مهندسی برق(نظارت و طراحی) پایه های 3 به 2 و 2 به 1

مهندسی مكانيك(نظارت و طراحی) پایه های 3 به 2 و 2 به 1

مهندسی نقشه­ برداري(نظارت و طراحی) پایه های 3 به 2 و 2 به 1

مهندسی شهرسازي(نظارت و طراحی) پایه های 3 به 2 و 2 به 1

ضمنا برای آن دسته از مهندسانی که در آزمون ورود به حرفه پایه 3 رشته های مهندسی عمران و مهندسی معماری صلاحیت اجرا شرکت می کنند اقدام به برگزاری کلاس های کارآموزی ورود به حرفه می نماید.

علاوه بر فعالیت های مذکور، تعدادی از دوره های آموزشی که از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران جهت افزایش دانش فنی و تکنیکی مهندسان در قالب دوره های کوتاه مدت درخواست می گردد نیز در این مرکز برگزار می گردد که در انتهای برگزاری دوره ها منجر به صدور گواهینامه یا اعطاء صلاحیت های مربوطه می شود که می توان به دوره های برق اماکن(نظارت بر طراحی و اجرای استاندارد تاسیسات برق کلیه اماکن موضوع تفاهم نامه سه جانبه) ، مبانی حریق و دوره های تخصصی آتش نشانی، دوره های تخصصی- حرفه ای غیر اجباری، نحوه تنظیم اظهار نامه مالیاتی و... اشاره نمود.

همچنین بر اساس تفاهم نامه منعقده با دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی، آزمون الکترونیکی صلاحیت نظارت بر لوله کشی گاز ساختمان ها (مبحث 17 مقررات ملی ساختمان) به صورت فصلی برگزار می گردد.