انرژي در صنعت و ساختمان

انرژی و مصرف آن همواره یكی از موضوعات مهم زندگی بشری بوده است. امروزه از یک طرف صنعتی شدن کشورها و توجه بیشتر به نقش حیاتی انرژی برای جوامع بشری و نقش بسیار تأثیرگذار آن در پیشرفت و توسعه هر کشور و از طرف دیگر وجود منابع محدود انرژی و ضرورت توجه به پایداری توسعه، دلایلی هستند كه استفاده‌ی بهینه از منابع انرژی جهت رفع نیازهای جامعه انسانی را هرروز بیشتر از قبل الزامی می‌نماید.

 در کشور ما به علت وجود منابع و ذخایر بزرگ انرژی، بحث مدیریت مصرف انرژی و استفاده‌ی بهینه از آن دیرتر از بسیاری كشورها آغاز گردید و این امر در طی سال‌های متمادی، باعث رشد بی‌رویه‌ی مصرف انرژی و حساسیت كم نزد آحاد جامعه و صاحبان صنایع نسبت به این موضوعات شده است. برخي پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد روند مصرفی موجود، تا افق چشم انداز، ایران را از یک کشور صادر کننده‌ی انرژی به یک کشور وارد‌کننده تبدیل خواهد نمود. اكنون كاملاً مشخص است كه با توجه به روند افزایشی مصرف انرژی در ایران و همچنین محدود بودن منابع طبیعی و لزوم حرکت در راستای توسعه‌ی پایدار و ضرورت حفظ محیط‌زیست، باید تا حد امکان از هدر رفتن و اتلاف انرژی جلوگیری شود. برای دستیابی به این منظور، اجرای راهکارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی و اصلاح الگوی مصرف ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

 در سال‌های اخیر با ابلاغ "سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف" و "سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی" از سوی رهبر حکیم انقلاب اسلامی و نیز  با تصویب " قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی" در مجلس شورای اسلامی، زمینه برای برداشتن گام‌های اساسی به‌منظور اصلاح در روند مصرف انرژی کشور مساعد گشته‌است. در عین حال باید توجه داشت که استفاده‌ی بهینه از منابع انرژی نیازمند بكارگیری رویكردهای مدیریت انرژی و روش‌های به‌روز بهینه‌سازی مصرف آن است. برای نیل به این هدف می‌بایست ضمن شناخت راهکارهای مناسب برای استفاده‌ی بهینه از منابع انرژی، گام‌های بزرگ دیگری نیز برداشته شود كه در رأس این اقدامات، فرهنگ‌سازی و ایجاد انگیزه برای فعالیت‌های بهینه‌سازی انرژی قرار دارد.

از این رو «سازمان جهاد دانشگاهی تهران» با حدود سه دهه سابقه‌ی فعالیت آموزشی و خیل عظیم نیروهای آموزش‌دیده‌ای که در فضای تخصصی و حرفه‌ای به ارائه‌ی خدمت مشغول هستند، بر اجرای دوره‌های ویژه در مبحث انرژی تمرکز یافته‌است. بخش عمده‌ی این دوره‌ها جهت ارتقاء مدیریت انرژی در صنایع و همسو با اهداف «جایزه‌ی ملی مدیریت انرژی» طراحی شده و اجرا می‌گردد.


جایزه ملی مدیریت انرژی «ویژه صنایع»

با توجه به اهمیت مدیریت انرژی و لزوم فرهنگ‌سازی، تشویق و ایجاد انگیزه نزد صاحبان صنایع مختلف، «سازمان مدیریت صنعتی» با جلب همراهی و همكاری «شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت»، «سازمان بهره‌وری انرژی‌ایران»، «ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری» و «سازمان ملي استاندارد ايران» اقدام به طراحی «جایزه ملی مدیریت انرژی» نموده است.

هدف از تعریف و اعطای «جایزه ملی مدیریت انرژی»، ترویج استانداردهای سیستم مدیریت انرژی و معیارهای مصرف بهینه‌ی انرژی، توسعه فرهنگ دستیابی به اهداف سازمانی با استفاده از مفاهیم مدیریت انرژی و همچنین ایجاد انگیزه و شور و شوق جهت انجام فعالیت در این خصوص در کشور است.

با توجه به نهادهای مشارکت‌کننده در این جایزه و فهرست برخی اعضای شورای سیاستگذاری جایزه ملی مدیریت انرژی که شامل معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، سه وزیر نفت، نیرو، صنعت و معدن و تجارت و رئیس مؤسسه استاندارد یا نمایندگان ایشان می‌باشد، اهمیت این موضوع و جایزه طراحی شده نمایان می‌گردد.

تقدیر از برگزیدگان جایزه ملی مدیریت انرژی شامل اهدای نشان و تندیس طلایی، نقره‌ای و برنز، جوايز نقدي و غيرنقدي به مدیران شرکت‌های برتر و اولویت یافتن ایشان جهت شرکت در تورهای مدیریت انرژی داخل و خارج از کشور می‌باشد.

رديف  

 عنوان

تعداد ساعت  

1 دوره جامع استقرار سیستم مدیریت انرژی- ISO50001:2011
16
 2  دوره عمومی ممیزی و مدیریت انرژی در صنعت 24
3
 دوره مدیریت انرژی و ممیزی تجهیزات الکتریکی در صنعت
24
4
 دوره مدیریت انرژی و ممیزی تجهیزات حرارتی در صنعت
24
5
 بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های اداری
8
6
 مدل‌سازی سیکل‌های ترمودینامیکی نیروگاه‌های حرارتی با استفاده از نرم افزار  Thermoflow
24
7  مدل‌سازی فرایندهای صنعتی با استفاده از نرم افزار HYSYS
24
8  استفاده از سیستم‌های تولید همزمان برق و حرارت CHP
8
9
 اصول و کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر -خورشیدی و بادی
8
10
طراحی سیستم مدیریت یکپارچه ساختمان BMS()
24
11
 دوره عمومی ممیزی و مدیریت انرژی در ساختمان 8
12  دوره عمومی ممیزی و مدیریت انرژی در ساختمان
16
 13  دوره آموزش شرایط احراز برچسب انرژی ساختمان
 16

 

اطلاعات تماس
آدرس: تهران - ميدان وليعصر - بلوار كشاورز - بين
 خيابان طوس و فلسطين - شماره 118
 تلفن:   650 84 021
 فکس:   161 651 84 021
 پست الکترونیک:  jttinfo@iran.ir